В Україні мінеральні добрива на сьогоднішній день істотно подорожчали, на це багато в чому вплинуло економічне становище країни. Подорожчання особливо торкнулося азотних добрив, тому використовують їх все менше. Це спричинило за собою погіршення врожайності і родючості ґрунтів. Сучасне рослинництво зазнало чималих збитків, тому аграрії почали шукати оптимальний вихід з положення.
Рідкі азотні добрива є оптимальним рішенням даної проблеми. Тому все частіш професіонали віддають перевагу безводному аміаку, який допоможе підвищити родючість ґрунту, дозволить повноцінно рости і розвиватися рослинам, поліпшить якість плодів, а також допоможе ефективно використовувати вологу. При цьому аміачний препарат захистить с/г культури від різних шкідників і захворювань.
Особливості застосування безводного аміаку
Важливо врахувати, що внесення рідких азотних добрив обійдеться набагато дешевше, ніж твердих. І це лише одна з безлічі переваг таких препаратів. Вартість такого засобу майже на 3000 грн. менша, ніж аміачної селітри.
За результатами досліджень, при внесенні безводного аміаку витрати праці зменшуються в 2-3 рази, оскільки всі процедури механізовані. Якщо правильно використовувати таку речовину, то врожайність значно збільшиться. Але важливими факторами в цьому є кліматичні умови, ґрунтова зона, рівень зволоження, а також технологія і період внесення.
Грунт відмінно закріплює азот, який поступово використовує рослина в будь-який період росту і розвитку. Чого не скажеш про нітратні форми азотних препаратів для добрива. Аміак безводний найкраще вносити в осінній період під урожай наступного року, особливо на ґрунтах зі складним гранулометричним складом.
Основні переваги
Застосування безводного аміаку має величезну кількість плюсів, до яких відносяться:
- Невелика вартість в порівнянні з добривами в твердому вигляді (практично на 50%);
- Покращене харчування рослин;
- Рівномірний розподіл препарату в ґрунті;
- Процес внесення повністю механізований;
- Активні речовини стають доступнішими;
- Поліпшення якості зерна;
- Максимальне поліпшення врожайності.
Але не слід забувати, що і у безводного аміаку є свої недоліки, як і в кожного препарату такого призначення. Одним з головних недоліків є його хімічні характеристики. Адже це газ, який знаходитися в рідкому вигляді і зберігається під високим тиском. А при недотриманні правил безпеки речовина може бути небезпечною для людини. Також можливі зміни агрохімічних, фізико-хімічних і мікробіологічних показників обробленого ґрунту. Тому при внесенні аміачної рідини слід обов’язково враховувати необхідну дозу, вологість і тип ґрунту.
Практичне і вигідне добриво
У нашій країні все частіше застосовують рідкі азотні препарати, тому що вони вигідні з економічного боку. При цьому вони підходять для нашого клімату, який останнім часом трохи змінився. Посіви страждають від частої посухи навесні і влітку, а багато сортів в період вегетації просто не здатні перенести спеку. Дефіцит вологи в такому випадку стає головною проблемою. Тому аграрії роблять все можливе, використовуючи нові технології, щоб рослини максимально зберігали і ефективно використовували вологу. У цьому допомагають рідкі добрива на азоті. Але при цьому багато хто все ж так само віддають переваги твердим аналогам.
Практично повністю (на 50%) перейшли на безводний аміак і препарати такого ж типу американські та канадські фермери. При цьому українські фахівці використовують їх лише на 10%. В основному це залежить від того, що люди недостатньо вивчили позитивні і негативні характеристики речовини. При цьому дослідження тривають і їх результати мають практичну цінність.
На сьогоднішній день використання аміачних рідких добрив весь час розширюється. При цьому 7 областей країни мають всі передумови для цього, оскільки на їх територіях функціонують 12 роздавальних станцій, які забезпечують потреби сільськогосподарської галузі.